Nawiewniki podłogowe
Typ BLQ
 

Nawiewnik podłogowy wyporowy typ BLQ skonstruowany został z myślą o zamontowaniu go w podłodze tzw. ciśnieniowej (podłoga podwójna - jako zbiornik ciśnieniowy). Służy do doprowadzenia powietrza do pomieszczenia i usytuowany jest pod oknami w formie elementu listwy podłogowej.
W przypadku niewielkich obciążeń cieplnych ewentualnie w połączeniu np. ze stropami chłodzącymi - można dostarczać za jego pośrednictwem do pomieszczenia świeże i przygotowane powietrze. Ten rodzaj nawiewnika sprawdził się wielokrotnie przy klimatyzacji widowni teatralnych czy koncertowych, gdzie nawiewniki umieszczano w stopniach.

 
 
Powietrze nawiewane, o słabym impulsie, doprowadzane jest do pomieszczenia poprzez perforowaną powierzchnię nawiewnika, dając wyporowy rodzaj nawiewu. W pobliżu nawiewnika ma miejsce mieszanie powietrza o znacznym stopniu turbulencji; z uwagi na wysoką indukcję mamy tu do czynienia z szybkim spadkiem prędkości powietrza oraz z szybkim podgrzaniem strugi. Tworzy się kurtyna powietrza o wyporowym charakterze, która wolno przesuwa się w strefie podłogi w kierunku np. okna, ogrzewając się o lokalne źródła ciepła (człowiek, komputer itp.) i tym samym unosząc się ku górze. System ten doprowadza z jednej strony świeże powietrze do strefy przebywania ludzi, a z drugiej strony odprowadza zyski ciepła i szkodliwe zanieczyszczenia (zapachy, dym itp.) poza strefę przebywania człowieka.
 
 
 
Typ BLA
 

Nawiewnik podłogowy typ BLA został skonstruowany z myślą o pomieszczeniach o wysokich zyskach ciepła (ośrodki obliczeniowe, terminale, laboratoria, pokoje biurowe, sale wieloczynnościowe itp.). Wskutek pionowego wypływu strumienia z małą prędkością, a jednocześnie o wysokiej indukcji, dochodzi do podziału strumienia na małe strugi powietrza. Powoduje to szybką redukcję prędkości i temperatury nawiewanego powietrza.

 
 
Komfort
Wysokie odczucie komfortu dzięki niskim prędkościom powietrza i małym różnicom temperatury w strefie przebywania człowieka. Głębokość penetracji jest niezależna od temperatury i ilości nawiewanego powietrza. Możliwość ustawiania różnych wydajności nawiewnika.
 
Ekonomika
Z uwagi na fakt, że chłodzona jest bezpośrednia strefa przebywania człowieka, zmniejszono znacznie zużycie energii chłodniczej. Ponad strefą przebywania człowieka powstaje warstwa ciepłego, zużytego powietrza, która nie musi być chłodzona.
 
 
 
Typ LDU-W
 
Wysokoindukcyjny nawiewnik podłogowy typ LDU-W służy do wentylowania, ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń biurowych, konferencyjnych, pokojów hotelowych itp. Uzupełnia on w ten sposób systemy chłodzenia jak np. aktywne stropy chłodzące.
 
 • Wysoki komfort termiczny i akustyczny
 • Wykonanie z kratą przechodnią
 • Grzanie i chłodzenie przy wysokich wartościach t między temperaturą nawiewu a temperaturą
  w pomieszczeniu ( + 15 do + 8 K )
 • Estetyczny wygląd; krata i ramy ze stali nierdzewnej

System Design LTG dla aparatów montowanych w podłodze.
Jednakowy wygląd we wszystkich pomieszczeniach przy różnych systemach wentylacji i klimatyzacji.

Różne warunki i wymagania pod względem mikroklimatu wymagają często zastosowania różnych systemów wentylacji i klimatyzacji. Dotychczas różne systemy oznaczały również różny wygląd urządzeń. Dzięki systemowi Design LTG wszelkie aparaty (p. poniżej) wchodzące w skład różnych systemów klimatyzacji mogą być instalowane pod kratą przechodnią o jednolitym wyglądzie (typ i wymiary), przyczyniając się do jednakowej optyki w pomieszczeniu:

 • Aparaty klimatyzacyjne, fasadowe typ FVD i FVD plus, do wentylowania, ogrzewania i chłodzenia -
  stosowane w decentralnych systemach klimatyzacyjnych
 • Klimakonwektor typ VKB, do ogrzewania i chłodzenia - stosowany w decentralnych i centralnych
  systemach klimatyzacyjnych
 • Aparaty indukcyjne typ HFB, do wentylacji, ogrzewania i chłodzenia - stosowane w centralnych systemach
  klimatyzacyjnych
 • Nawiewnik typ LDU-W, do wentylacji, ogrzewania i chłodzenia - stosowany w centralnych systemach
  klimatyzacyjnych
 
 
 
Typ LDU
 
Nawiewnik podłogowy typ LDU służy do wentylacji pomieszczeń biurowych, sal konferencyjnych lub holi wejściowych; spełnia, zwłaszcza przy wysokich oknach, rolę kurtyny powietrznej. Uzupełnia aktywne systemy jak np. aktywne stropy chłodzące itp.
 
 
Nawiewnik podłogowy typ LDU jest wysokoindukcyjnym nawiewnikiem szczelinowym; montowany równolegle do fasady, zabiera bardzo mało miejsca, rozdzielając główny strumień powietrza na małe strugi (indukcja). Dzięki szybkiemu wytrąceniu prędkości i szybkiemu podgrzewie nawiewanego powietrza, zakres stosowania takiego nawiewnika jest znacznie większy niż ma to miejsce w przypadku znanych nawiewników wyporowych lub wirowych.
 
 
Montaż
Nawiewnik podłogowy typ LDU zabudowywany jest jako szczelina w podłodze (szlichta podłogi podwójnej), wzdłuż fasady budynku. Podłączony on jest do sieci kanałów powietrza, która ułożona jest albo w stropie danej kondygnacji, albo przechodzi przez strop - i zaopatruje od dołu nawiewnik w powietrze.
Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca w przestrzeni podłogi podwójnej, możliwe jest podłączenie powietrza od strony bocznej.
 • Wysoki komfort termiczny i akustyczny
 • Zwarta konstrukcja
 • Szybki podgrzew powietrza, dzięki indukcji
 • Wykonanie stabilne mechanicznie, niepalne
 • Niskie koszty eksploatacji
 • Optycznie łatwa integracja z konstrukcją podłogi